5 najväčších výhod prírodnej kozmetiky

Kozmetické produkty z prírodných, telu nezávadných ingrediencií sú v súčasnosti skutočným hitom aj u nás, pretože sa dostávajú do košíkov – fyzických aj virtuálnych – čoraz väčšieho počtu Slovincov, ktorí nechcú používať umelé látky. starostlivosť o ich telo. Tento vítaný trend môže byť podporený mnohými faktami, ktoré jednoznačne hovoria v prospech používania prírodných šampónov , krémov , gélov či deodorantov a dokonca aj zubných pást . Prečítajte si, ako ich používaním môžete prospieť sebe a životnému prostrediu.

Prírodná kozmetika je bezpečná!

Prírodná kozmetika je – ako už názov napovedá – úplne prírodná, a tak predstavuje dokonalú odpoveď na riziká, ktoré predstavujú syntetické zložky klasických produktov starostlivosti o pleť. Od zrodu chemického priemyslu v 50. rokoch 20. storočia sa na trh dostalo viac ako 100 000 rôznych chemikálií, ktoré sa používajú aj pri výrobe kozmetiky či čistiacich prostriedkov. Väčšina z týchto látok však ešte nebola podrobne preskúmaná, aby sa zistilo, aký vplyv majú na telo, zatiaľ čo o tých, ktoré už vedci preskúmali, nemožno povedať nič dobré.

Výskumy napríklad potvrdili, že parabény, ktoré sa aj vo veľmi malých množstvách používajú ako konzervanty v kozmetike, môžu ovplyvniť hormonálnu rovnováhu u žien a zvýšiť riziko rakoviny prsníka. Našli sa dokonca aj v mlieku žien, ktoré dojčili!

Pri výrobe takýchto látok často vznikajú mimoriadne škodlivé vedľajšie produkty, ktoré sa nedajú úplne odstrániť a môžu obsahovať aj stopy rozpúšťadiel a činidiel. Všetky tieto zložky môžu byť mimoriadne nebezpečné pre kožné tkanivo.

Zároveň až 95 % ingrediencií používaných na výrobu certifikovaných bio kozmetických produktov pochádza z ekologickej produkcie. To nezahŕňa pesticídy, fungicídy alebo pesticídy, ktoré poškodzujú životné prostredie aj naše telo. Tie prenikajú do tela cez epidermis a môžu ovplyvniť fungovanie endokrinného systému, no z dlhodobého hľadiska môžu ovplyvniť aj iné procesy v tele.

Účinná je prírodná kozmetika

Mnoho ľudí si myslí, že kozmetické prípravky z „domácich ingrediencií“ nedokážu účinne prekonať nepríjemný zápach ani vyčistiť pokožku. Prečo by však boli prírodné produkty neúčinné? Veľký dôvod na takéto uvažovanie zrejme spočíva v tom, že inzerenti často prezentovali produkty so syntetickými účinnými látkami ako obzvlášť účinné, až zázračné!

No všetky najdôležitejšie látky, ktoré ovplyvňujú stav našej pokožky, od antioxidantov až po bielkoviny či enzýmy, pochádzajú z prírody. Ľudské a rastlinné bunky potrebujú k životu rovnaké látky, a preto má zmysel používať na starostlivosť o telo iba účinné látky získané 100% prírodným spôsobom.

Len pre príklad: antioxidanty na rastlinnej báze účinne chránia pokožku pred starnutím, polysacharidy ju vyživujú, mastné kyseliny vyživujú. V prípade prírodnej kozmetiky sa takéto účinné látky nezískavajú umelo, ale na úplne prírodnej báze a pomocou najmodernejších procesov.

Prírodná kozmetika je vhodná pre každý typ pleti

Prírodná kozmetika sa nedelí na rôzne typy pleti, pretože je vhodná pre každú pleť a pre mastnú aj suchú pleť. Produkty sú dermatologicky testované a je dokázané, že sú hypoalergénne, takže nespôsobujú alergické reakcie a nedráždia pokožku ani nespôsobujú vedľajšie účinky. A to bez ohľadu na to, kde a ako ich používate!

Pre každý typ pleti sú samozrejme k dispozícii špeciálne prírodné produkty, ktoré dopĺňajú účinok základných produktov, no je nevyhnutné si uvedomiť, že prírodné prípravky môže bez obáv používať prakticky každý. To je v ostrom kontraste s mnohými umelými voľbami, ktoré ľahko zanechávajú pokožku suchú alebo mastnejšiu ako predtým.

Prírodná kozmetika je rozložiteľná!

Používaním prírodnej kozmetiky prospievate nielen sebe, ale aj našej už ohrozenej planéte. Zložky získané na úplne prírodnej báze sú rozložiteľné, čo znamená, že neznečisťujú životné prostredie ani vodné plochy.

Naproti tomu mikročastice obsiahnuté napríklad v klasických šampónoch či zubných pastách sa pri kontakte s vodou nerozpadajú, ale hromadia sa na jej povrchu, kde ich konzumujú ryby a iné organizmy. Škodliviny tak kolujú a v konečnom dôsledku môžu skončiť aj na našich tanieroch.

Prírodná kozmetika prispieva k čistejšej výrobe!

Ekologické nie je len používanie prírodnej kozmetiky, ale aj jej výroba. Prírodné zložky pre krémy, šampóny alebo zubné pasty nevyžadujú množstvo chemických procesov škodlivých pre životné prostredie a ľudí, ako je chlórovanie, ožarovanie (vystavenie žiareniu) alebo ošetrenie ortuťou.

Ekologicky čistá kozmetika teda znamená aj čistú výrobu, ktorá zahŕňa starostlivé spracovanie surovín v každej fáze výrobného procesu. Zároveň sa čistia aj priestory na výrobu prírodných produktov prírodnými látkami, čím sa znižuje vnášanie chemikálií do prostredia.